TEMAHEFTE: Adopterte barn og språk

Dato: 27.04.2021
artikkelbilde
Dette heftet handler om barn adoptert fra utlandet og deres språkutvikling.

Temaheftet om adopterte barn og språk er ferdig. Heftet er utarbeidet for de tre adopsjonsorganisasjonene i Norge av Førsteamanuensis Anne–Lise Rygvold, Institutt for spesialpedagogikk, Universitetet i Oslo.

Heftet gir en kort innføring i generell språkutvikling. Deretter ser man på hva som kan være spesielt for barn som får et nytt morsmål, slik barn som blir adoptert til Norge får. De fleste adopterte barn utvikler sitt nye morsmål uten særlig problemer, men noen barn møter utfordringer. Foreldre, pedagoger og andre som har kontakt med barnet kan være oppmerksomme på og hjelpe barnet med.

Det vil alltid være en fare for å stigmatisere adopterte barn når man fokuserer særskilt på dem, men uten kunnskap og informasjon kan reelle utfordringer lett avvises eller oversees.

Åpne heftet "Adopterte barn og språk" her

Heftet er også kommet i trykket utgave. Ønsker dere heftet tilsendt, kontakt Adopsjonsforum pr e–post til info@adopsjonsforum.no.

Medlemmer får tilsendt heftet gratis. Offentlige instanser vil bli avkrevd ekspedisjonsgebyr. 

 
 
Del med andre: